چي بخريد

sharj

چي بخريد

آپلود عکس | آپلود فایل

آرشیو سایت
دى ۱۳۹۷
درباره ما
پیوندهای روزانه
بهترین کودک
دانلود آموزش زبان نصرت
لينكي ثبت نشده است
امکانات جانبی
تبلیغات

ساخت وبلاگ

فاركس يا معاملات ارز خارجي يكي از بازارهاي جهاني است كه داراي بالاترين سطح نقدينگي است. اين بازار به صورت جهاني وجود دارد و امكان مبادله ارز كشورهاي مختلف را براي سرمايه گذاران فراهم مي‌كند.  فاركس داراي مزايا و معايبي است كه اگر شخص سرمايه گذار با آگاهي لازم در اين بازار حضور يابد مي‌تواند به اهداف اقتصادي خود دست يابد.

فاركس چيست؟

فاركس يا در اصطلاح “معاملات ارزهاي خارجي” (Foreign Exchange) تبديل ارز يك كشور به ارز ديگر كشورها است. در يك اقتصاد آزاد، ارز در يك كشور مطابق با قوانين عرضه و تقاضا ارزيابي و ارزش‌گذاري مي‌شود. به عبارت ديگر، ارزش ارز را مي توان به ارز كشور ديگري، مانند دلار آمريكا، يا حتي به سبدهاي ارزي متصل كرد. همچنين ارزش پول كشور نيز ممكن است توسط دولت آن كشور تنظيم شود.

با اين حال، اكثر كشورها ارز يا پول خود را به صورت آزاد در برابر كشورهاي ديگر شناور مي‌سازند، كه آنها را در نوسانات دائمي بازار ثابت نگه مي‌دارد.

فاركس چيست

ارزش هر نوع ارز خاص توسط نيروهاي بازاري بر اساس تجارت، سرمايه گذاري، گردشگري و ريسك جغرافيايي-سياسي تعيين مي‌شود. براي مثال، هر بار كه توريست‌ها از يك كشور بازديد مي‌كنند، براي خريد كالا و خدمات مختلف بايد از پول و ارز كشور ميزبان استفاده كنند. بنابراين، توريست بايد ارز كشور خود را با پول محلي كشور ميزبان مبادله كند. تبادل ارز (فاركس) از اين نوع، يكي از عوامل تقاضا براي يك ارز خاص است.

يكي ديگر از عوامل مهم تقاضا هنگامي اتفاق مي افتد كه يك شركت خارجي به دنبال ايجاد كسب و كار با شركتي ديگر در يك كشور خاص است. معمولا، شركت خارجي بايد پول را به صورت پول محلي شركت ميزبان پرداخت كند. به اين ترتيب ممكن است سرمايه گذار از يك كشور براي سرمايه گذاري در كشوري ديگر، ترغيب ‌شود و سرمايه گذاري نيز بايد به پول محلي صورت گيرد. تمام اين خواسته‌ها، نيازمند ارز خارجي هستند و در ابعاد گسترده و حجم وسيع به بازارهاي تبادل ارز خارجي كمك مي‌كنند.

تبادل ارز بين المللي يا خارجي يا همان فاركس، بين بانك‌ها صورت مي گيرد و تمام معاملات تحت نظر بانك مركزي براي حل و فصل بين المللي (BIS) قرار مي‌گيرند.

فاركس چيست

آشنايي با فاركس

فاركس در معناي ساده تر و راحت‌تر يعني تبديل يك ارز به ارز ديگر،كه ممكن است براي موارد مختلفي همچون خدمات شركتي، خريد و فروش اجناس و كالا، خدمات دولت، هزينه‌ي سفر و صنعت توريست و سرمايه گذاري افراد در يك كشور مورد استفاده قرار بگيرد.

در بازار فاركس يا بازار معاملات ارز جهاني، ارزهاي گوناگوني مانند يورو، دلار، پوند، ين، روبل و… توسط ارگان‌هاي مختلف مانند موسسات مالي، شركت‌ها، بيمه‌ها، شركت‌هاي صادرات و واردات و …. تحت معامله و داد و ستد قرار مي‌گيرد. اين معامله مي‌تواند در بازار فاركس شامل خريد ارز يك كشور و فروش ارز كشوري ديگر باشد. بازار فاركس به طور مشخص داراي مكان قابل لمس و فيزكي نيست و تمام معاملات از طريق درگاه‌هاي الكترونيكي قابل انجام است. البته اين بازار گستره و بزرگ داراي مراكز اصلي در لندن، نيويورك و توكيو ژاپن است. در بازار فاركس يا همان تبادل ارز خارجي، گروهاي مختلف سرمايه گذار با اهداف مختلف حضور دارند و مانند بازار بورس با استفاده از تحليل‌هاي مختلف تكنيكال، بنيادي، روان‌شناسي بازار و … به انجام معاملات ارزي مي‌پردازند. عوامل مختلفي بر ارزش ارز يك كشور و بازار فاركس تاثير گذار است، اقتصاد كشور، سياست‌هاي ارزي كشورها، رشد و سقوط نرخ ارز، تورم، سياست‌هاي رهبران كشور و بسياري از موارد ديگر در بازار فاركس موثر است و سرمايه گذاران بايد با تحليل جوانب مختلف در اين نوع بازار شركت كرده تا به اهداف مورد نظر خود دست‌ يابند.

فاركس چيست

آشنايي بيشتر با فاركس

بازار معاملات ارزي همچون ساير سرمايه گذاري‌ها داراي ريسك‌ها و خطراتي است. اما بازار فاركس با ثبت قراردادهاي معين اين ريسك‌‌ها را كاهش مي‌دهد. نوسانات ارزش پول كشورها يكي از مشكلاتي است كه سرمايه گذاران را با مشكل مواجه مي‌كند. اما در معاملات فاركس با توجه به سياست‌هاي در نظر گرفته براي آن سرمايه گذاران مي‌توانند تا حدود زيادي اين مشكلات را به صورت آگاهانه در تحليل‌هاي خود لحاظ كرده و از نوسانات بازار حداكثر بهره را ببرند.

فاركس داراي دو مشخصه اساسي است كه در صورت آگاهي از اين نوع معاملات و اين بازار مي‌توان بيشترين استفاده را از آن برد.

۱- بهره بردن از تغييرات و نوسانات ارزش ارزهاي خارجي

۲- بهره بردن از ما به التفاوت نرخ بهره‌ي دو ارز خاص

هريك از اين حالات ممكن است در صورت عدم آگاهي منجر به بهره نبردن از آن شود.

 

خطرات بازار فاركس چيست؟

يكي از اصلي ترين مشكلات در تبادل‌ها و معاملات فاركس كافي نبودن نظارت معاملات بين بانكي است. به عبارتي گاهي ممكن است دخالت‌ها و اعمال نظرهايي توسط برخي از نهادها در اين نوع بازار به وجود آيد و شفافيت‌ آن‌ را با ابهام مواجه كند. البته اين مسئله قطعي نيست و تنها به عنوان يكي از خطرات يا ريسك‌هاي اين بازار بيان مي‌شود.

يكي ديگر از خطرات موجود، رسيك‌هاي داخلي درون بانك‌ها است كه براي حفاظت در برابر اين مشكلات همواره بايد قوانين سفت و سخت اعمال شود و حسابرسي‌ها به طور شفاف صورت گيرد و ارائه شود. همچنين حمايت از بانك‌ها بايد همواره صورت گيرد تا از اين نوع مخاطرات دور بمانند.

امروزه با وجود شبكه‌هاي الكترونيكي معاملات به صورت شفاف صورت مي‌گيرد و اين امر خود باعث كاهش مخاطرات بازار فاركس شده است، زير در اين نوع بازار سرمايه گذار خرد و كلان با قوانين مساوي و برابر در اين بازار فعاليت مي‌كنند. در بازار فاركس نيز مانند بازار بورس گارگزاري‌هاي فاركس وجود دارند كه بايد همواره اين كارگزاري‌ها توسط بانك‌هاي فاركس مورد تاييد قرار گيرند تا از بروز مشكل براي مشتريان جلوگيري شود. به عنوان مثال ممكن است در يك كارگزاري معاملات مورد تقاضاي مشتري در زمان مشخص صورت نگيرد و منجر به ضرر براي او شود به همين دليل برخي معامله مستقيم با بانك‌هاي فاركس را ترجيح داده و آن را روشي مطمئن در اين بازار مي‌دانند.

فاركس چيست

مزايا و معايب فاركس

بازار معاملات ارز خارجي يا فاركس نيز همچون ساير سرمايه گذاري‌ها داراي معايب و مزايايي است كه در اينجا به برخي از آن‌ها اشاره شده است.

فاركس با ارزهاي عمده دنيا كار مي‌كند و معاملات ارزي در اين بازار توسط شبكه‌هاي الكترونيكي در زمان كوتاهي در حد ثانيه انجام مي‌شود به راحتي با خريد و فروش ارز مي‌توان به اين بازار ورود كرد و يا از آن خارج شد.

ورودي به بازار فاركس مانند بازار بورس با سرمايه اندك نيز امكان پذير است و اشخاص به آگاهي بالا و تحليلگران زبده معمولا در اين بازار موفق مي‌شوند. اين بازار نقدشوندگي ساده و با حجم زيادي دارد.

با توجه به جهاني بودن بازار فاركس، امكان معامله و داد و ستد در اين بازار در تمامي ساعات شبانه روز امكان پذير است. به عبارتي در ۵ روز از هفته ( در كشور ما از دوشنبه تا جمعه) در تمام ساعات شبانه روز اين بازار امكان خريد و فروش را فراهم مي‌كند. به جز تعطيلات سال نو.

بازار فاركس نيز مانند بسياري از بازارهاي سرمايه گذاري داراي جنبه‌هاي منفي است كه در مطالب گذشته به برخي از آن‌ها اشاره شده است ولي يكي از عمده ترين آن‌ها نوسانات ارزي است كه برخي افراد كه در رده‌هاي بالا در يك نظام حضور دارند و يا به آن‌ها متصل هستند اطلاعاتي را داشته باشند كه به راحتي با تحليل به دست نيايد و اين گونه شود كه برخي از افراد با اين روش به سودهاي كلان برسند و موجب ضرر و زيان برخي ديگر از افراد شوند. ولي به طور كل اين بازار تا حد امكان شفاف تنظيم شده است كه افراد بتوانند از آن آگاهي لازم را داشته و به اهداف اقتصادي خود دست يابند.

بسياري از درگاه‌هاي اينترنتي معتبر اطلاعات فاركس را در اختيار مشتريان و سرمايه گذاران قرار مي‌دهند كه برخي از آن‌ها عبارتند از: forexfactory.com و fxstreet.com  و در منابع مختلف كارشناسان آگاه در مورد اين بازار اظهار نظر كرده و نظرات كارشناسي خود را در اختيار افراد مختلف قرار مي‌دهند.

فاركس بزرگترين بازار جهان از نظر ارزش كل نقدي معامله شده است و هر فرد، شركت يا كشور ممكن است در اين بازار شركت كند.

تفاوت فاركس و ديگر بازارها

در ادامه به تفاوت بين بازار فاركس و ديگر بازارها اشاره اجمالي شده است:

تفاوت هاي عمده بين فاركس و بازارهاي ديگر وجود دارد:

– قوانين كمتر: اين به اين معني است كه سرمايه گذاران در استانداردها يا مقررات سختگيرانه مانند سهام در بازار سهام، معاملات آتي يا … گرفتار نمي‌شوند. هيچ مركز پاك‌سازي و هيچ نهاد مركزي وجود ندارد كه بر بازار فاركس نظارت كند.

– هزينه ها و كميسيون ها: از آنجا كه معاملات توسط تبادلات سنتي انجام نمي‌شود، هزينه ها يا كميسيون هاي مشابهي را كه در بازار ديگري وجود دارند، در اين بازار پيدا نمي‌كنيد.

– دسترسي كامل: تجارت و معامله براي شما هيچ محدوديتي از نظر زماني براي شما ندارد. از آنجا كه بازار ۲۴ ساعته در روز باز است، شما مي توانيد در هر زماني از روز تجارت كنيد.

– سهولت: از آنجا كه اين يك بازار جاري و شناور است، هر زمان كه بخواهيد مي توانيد وارد يا خارج شويد و مي توانيد به همان اندازه كه مي توانيد در آن هزينه كنيد.

كلام آخر :

حتما قبل از ورود به بازار فاركس با متخصصان و كارشناسان اين زمينه بايد مشورت كنيد تا دچار ضرر و آسيب در اين بازار نشويد. حتما از پول غير ضروري خود در اين بازار معاملات را آغاز كنيد و تا زمان كسب تجربه براي ورود سرمايه‌هاي كلان به اين بازار با احتياط عمل كنيد.

منبع :مجيك نيوز


مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
ليست صفحات

ساخت وبلاگ

جستجوگر پیشرفته سایتدر اين وبلاگ
در كل اينترنت
آمار

کاربران آنلاین کاربران آنلاین : 1 نفر
آمار بازدیدآمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 3
بازدید دیروز بازدید دیروز : 2
بازدید کلی بازدید کلی : 43
موضوعات
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربری
ورود کاربر

نام کاربری :
پسورد :

عضويت سريع
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
نظرسنجي
تبادل لینک هوشمند
لینک :
خبرنامه
براي اطلاع از آپدیت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود
عضویت لغو عضویت